O nas
prof. ucz. dr hab. Marzena Błasiak-Tytuła
Absolwentka filologii polskiej, logopedii, neurologopedii, wczesnej interwencji logopedycznej i terapeutycznej oraz nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego. Od 2006 roku pracuje w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Członkini Zespołu Języka Polskiego poza Granicami Kraju RJP oraz Dyrektorka Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów (UKEN).
W badaniach naukowych koncentruje się przede wszystkim na rozwoju mowy dzieci wielojęzycznych oraz na diagnozie i terapii dzieci z zaburzonym rozwojem wychowywanych w wielojęzyczności. Jest autorką publikacji naukowych na temat rozwoju mowy dzieci wielojęzycznych, diagnozy i terapii logopedycznej w sytuacji wielojęzyczności, m.in. książki „Mowa dzieci dwujęzycznych. Norma i zaburzenia” (2019) oraz „Elementarza. Podręcznika do nauki czytania dla dzieci z Ukrainy (wydanego przez Fundację FINE przy współpracy z UNICEF, 2022). Pracuje z dziećmi z zaburzeniami rozwoju (z alalią/DLD, autyzmem, zespołem Aspergera, afazją, dysleksją oraz z zespołami genetycznymi). Prowadzi zajęcia języka polskiego jako drugiego dla dzieci z doświadczeniem migracji w wieku przedszkolnym. Realizuje również projekt badawczy finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej: „Wczesne etapy rozwoju dwujęzyczności dzieci ukraińskich w polskich przedszkolach”.
prof. ucz. dr hab. Zdzisława Orłowska-Popek
Absolwentka filologii polskiej, logopedii i neurologopedii. Od 2008 roku pracuje w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jest kierownikiem studiów podyplomowych „Nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego”.
Autorka ponad pięćdziesięciu artykułów i dwóch monografii, współautorka monografii oraz współredaktorką monografii z zakresu logopedii.
Zainteresowania naukowe:
- językoznawstwo ogólne,
- surdologopedia,
- psycholingwistyka,
- badania dotyczące nabywania i rozwoju języka u dzieci niesłyszących i zaimplantowanych, jednostronnie ogłuchłych,
- budowanie systemu językowego w umysłach dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi,
- norma rozwojowej i zaburzenia rozwoju,
- stymulacja rozwoju dziecka,
- nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego.
Aktualnie realizuje projekt badawczy: Monitorowanie rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych, wspólnie z dr hab. prof. UP H. Pawłowską-Jaroń (przy współudziale Centrum Medycznego Ujastek, O/Neonatologiczny z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, O/Kliniczny Neonatologii).