Przeczytaj, jak drukować pomoce: https://lomowa.com/jak-drukowac-pomoce/
Subskrypcja
299zł
Dostęp do poniższych pomocy po wykupieniu subskrypcji. Plan subskrypcji na 6 miesięcy.
Programowanie języka
Proponowane przez nas ćwiczenia pomogą Państwu pracować nad słownictwem i składnią. W zależności od umiejętności dziecka z ORM mogą Państwo sięgnąć po znaczenia z wykorzystaniem wyrazów dźwiękonaśladowczych, samogłosek lub rzeczowników i czasowników. Karty pracy pomogą też budować pierwsze zdania, a następnie je rozwijać.
Nauka czytania
Proponujemy naukę czytania metodą sylabową, czyli Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania®. Może się ona stać cudowną przygodą dla dziecka w wieku przedszkolnym. Pozwala wcześnie nauczyć dzieci czytać, ale także zapobiegać dysleksji i jest wykorzystywana przez nas jako narzędzie do budowania systemu językowego dzieci z różnymi zaburzeniami komunikacji językowej.
Percepcja słuchowa
Bywa zaniedbywana, kiedy dziecko mówi. Proponowane przez nas ćwiczenia spostrzegania słuchowego są ważnym elementem oddziaływań już w wieku przedszkolnym, aby dziecko rozpoczynające edukację szkolną mogło bez trudności ją kontynuować. Wiele wśród nich zadań będących treningiem sekwencyjnego zapamiętywania wzorców językowych.
Artykulacja
Praca nad artykulacją wcale nie musi być dla dziecka nudna. Sięgając po przygotowane przez nas materiały i proponując je dziecku, może się okazać dobrą zabawą w trakcie, której dziecko zacznie ładnie mówić. Proponowany przez nas trening uwzględnia ćwiczenia z sylabami otwartymi i zamkniętymi, wyrazami z trudnymi głoskami w różnych pozycjach w wyrazach (w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, a także w zbitkach spółgłoskowych).
Percepcja wzrokowa
Proponujemy zadania, które biorą pod uwagę wiedzę, iż percepcja dziecka podąża za jego działaniem. Z naszymi kartami dziecko rozwija kolejne umiejętności począwszy od identyfikowania i zapamiętywania, przez różnicowanie. Są one konieczne, aby móc percypować zapis i sprawnie nauczyć się czytać.
Operacje myślowe
Przygotowane przez nas ćwiczenia uwzględniają trening myślenia kategorialnego, zapamiętywania oraz wnioskowania przez analogię. Bez umiejętności włączania do zbioru, wykluczania elementu, który nie pasuje czy myślenia przez analogię trudno się uczyć, nie można opanować umiejętności językowych. Nie można więc w procesie stymulacji, czy tym bardziej terapii, zapominać o tego typu zadaniach.
Grafopercepcja
To nie tylko wzory literopodobne! Aby dziecko mogło je kreślić, warto zwrócić uwagę, na co pozwala mu jego aktualny rozwój. Współcześnie bardzo często spotykamy przedszkolaki, które nie wybrały dominującej ręki czy mają duże trudności z utrzymaniem narzędzia pisarskiego w dłoni. Proponowane przez nas duże wzory do rysowania równoległego, po śladzie, łączenia kropek pomogą dzieciom rozwijać umiejętność kreślenia wzorów.
Nauka pisania
Wśród proponowanych przez nas zadań znajdą Państwo wiele kart dla dzieci w wieku przedszkolnym, kiedy warto podczas nauki pisania wykorzystywać prymarny plan ruchu. Z tego powodu w kartach pracy zastosowałyśmy wzorzec majuskuły do pisania po śladzie, po kropkach, wg wzoru. Dla starszych dzieci (rozpoczynających edukację szkolną) także proponujemy atrakcyjne ćwiczenia do nauki pisania, tak jak w metodzie symultaniczno-sekwencyjnej.